Kdo je Čestmír Bouda
Jmenuji se Čestmír Bouda a je mi 60 let. Na Slovácko jsem se přiženil v roce 1987, k nám do Uherského Hradiště, kde v místní části Sady žijeme doteď. Tady jsme vychovali naše dvě dospělé dcery. Od 90. let jsem začal pracovat jako certifikovaný manažer kvality. V roce 2000, za působení duchovního správce Josefa Bršlici, jsem se zapojil do dění ve farnosti a začal jsem se věnovat manuálním a technickým pracím. Bylo potřeba kostel napojit na kanalizaci, opravit statiku a střechu, snížit vlhkost. A od té doby pomáhám řešit, co je třeba.
Spolupráce s farností a se společenstvím mě naplňuje. I proto jsem se stal členem ekonomické farní rady a již více než 20 let spolupracuji s Charitou. Srdeční záležitostí je pro mě Tříkrálová sbírka. Když jsme začínali, byli jsme pouze dva. Nyní chodíme úplně automaticky, je nás 5 až 6 skupinek a chodí i mnoho dětí. V roce 2018 jsem se zapojil do tvorby volebního programu KDU-ČSL a také jsem kandidoval. Ve volbách jsem získal důvěru občanů, stal jsem se zastupitelem města a zastupitelé mě pak zvolili místostarostou. Mými resorty jsoumajetek města a s tím spojené životní prostředí, informatika a sociální oblast.
Rozhovor s Čestmírem Boudou
Co byste řekl o sobě voličům?
Jmenuji se Čestmír Bouda a je mi 60 let. Na Slovácko jsem se přiženil v roce 1987, k nám do Uherského Hradiště, kde v místní části Sady žijeme doteď. Tady jsme vychovali naše dvě dospělé dcery. Od 90. let jsem začal pracovat jako certifikovaný manažer kvality. V roce 2000, za působení duchovního správce Josefa Bršlici, jsem se zapojil do dění ve farnosti a začal jsem se věnovat manuálním a technickým pracím. Bylo potřeba kostel napojit na kanalizaci, opravit statiku a střechu, snížit vlhkost. A od té doby pomáhám řešit, co je třeba.
Spolupráce s farností a se společenstvím mě naplňuje. I proto jsem se stal členem ekonomické farní rady a již více než 20 let spolupracuji s Charitou. Srdeční záležitostí je pro mě Tříkrálová sbírka. Když jsme začínali, byli jsme pouze dva. Nyní chodíme úplně automaticky, je nás 5 až 6 skupinek a chodí i mnoho dětí. V roce 2018 jsem se zapojil do tvorby volebního programu KDU-ČSL a také jsem kandidoval. Ve volbách jsem získal důvěru občanů, stal jsem se zastupitelem města a zastupitelé mě pak zvolili místostarostou. Mými resorty je majetek města a s tím spojené životní prostředí, informatika a sociální oblast.
Jaké jsou Vaše zájmy, pokud na ně máte čas?
V naší rodině je myslivost rodinnou záležitostí a dědí se z pokolení na pokolení. V dětství mě moc nezajímala, později jsem se rozhodl, že si udělám myslivecké zkoušky a stal jsem se členem Mysliveckého sdružení Korábek. Přírodu mám rád, chodím tam načerpat energii. Myslivost je pro mě důležitá i kvůli přátelství, která mám s dalšími myslivci. Kromě celoročních prací v přírodě se angažuji i jako kronikář našeho sdružení.
Co byste řekl k politickým začátkům?
Své první zkušenosti s komunální politikou jsem získával v místní komisi v Sadech. Několik let jsem byl jejím místopředsedou a právě tady jsem se učil řešit problémy občanů a vyjednávat s dalšími politiky.
Váš názor ke kandidátce a kampani?
Na naší kandidátce KDU-ČSL jsou lidé, kteří mají chuť se aktivně zapojit se na dění ve městě a spolupracovat na zlepšení života v něm. Oslovili jsme spoluobčany, kteří chtějí pro město pracovat na 100 procent.
V minulém volebním období jsme získali 3 mandáty a děláme vše pro to, abychom jich nyní získali víc.
KDU-ČSL je silná strana, která momentálně je vládní stranou, spolupracujeme s poslanci, senátory, krajskými zastupiteli a tato spolupráce může být přidanou hodnotou i pro naše město.
Co byste uvedl v podstatě k Vašemu tématu RODINA, BYDLENÍ?
Stále více se ukazuje, že podpora bydlení je velmi důležitá. Když nebude bydlení, budou mladé rodiny odcházet a naše město bude stárnout. Proto chci pokračovat v řešeních, která pomohou rozšířit počty bytů. Jednou z možností jsou střešní nástavby na objektech, kde je to vhodné.
K Vaším rezortům patří také sociální oblast, co chcete zlepšit?
Všichni vnímáme, že populace stárne. Senioři musí mít důstojné podmínky pro život, ať se rozhodnou dožít kdekoliv. Proto chci podporovat rozvoj potřebných sociálních služeb, aby starší občané měli zajištěnou péči doma nebo v domovech, pokud ji potřebují.
Určitě je nutné se kontinuálně starat o občany v nepříznivých sociálních situacích.
Na některé občany trošku zapomínáme. Máme kolem sebe například opatrovance, které soud zbavil svéprávnosti a město se o ně musí starat. Chci, aby tito lidé měli kde bydlet a měli možnost si ve společnosti najít své místo.
Město Uherské Hradiště je vyhlášeno jako kulturní, jaký je Váš názor?
Hradiště je vyhlášené kulturními akcemi, jako jsou Letní filmová škola, Beachové léto nebo Slovácké slavnosti vína. Kvůli nim k nám jezdí lidé z celé republiky. Jsem za to rád, je to skvělá vizitka.
Město kulturní akce podporuje, v období covidu to bylo velmi těžké, ale teď je nutné přemýšlet, jak kulturu co nejvíc restartovat a přivést k ní nové lidi.
Sám mám hradišťské kulturní akce velmi rád a přeji si, aby se jim dařilo a nadále se rozvíjeli ke spokojenosti návštěvníků.
Výkladní skříní Hradiště vždycky bylo Slovácké divadlo, jak to s ním vypadá?
Problém se táhne už několik let. Budova divadla je totiž majetkem Sokolů.
Pokud tam město bude vykonávat udržovací nebo stavební práce, rekonstrukce atd., jedná se o zhodnocování majetku „Sokolů“. To je jakýsi základní majetkový kámen, jinak v podstatě vznikla jakási dohoda na další léta. Takže bezodkladné práce, které jsou nutné
Nově zavedené ředitelství divadla podle mě funguje dobře.
Město Uherské Hradiště je také sportovní město, jak jsme se již zmínili. Prosím o Váš komentář.
Uherské Hradiště je jak kulturní, tak i sportovní. Jsem velmi rád, že máme množství sportovních klubů, z kterých si mladí lidé mohou vybírat. Jediné co bych změnil je to, aby se nám tu nedublovali sportovní kluby. Abychom neměli například dvě tenisové organizace.
Každá tato organizace žádá přes Fond sportu finance. Domnívám se, že jednou z cest je multizdrojové financování zájmových klubů.
K Vašim rezortům patří také informatika, co byste k tomu uvedl?
Město má v této oblasti koncepci „Hradiště chytře“ a „Informační strategii“. Koncepce Informační strategie je hodně široká a je tam spousta nápadů a projektů, které mají smysl. Upřednostněno je 10 témat. Jejich realizace je závislá na prioritách a finančních možnostech.
Dále si myslím, že je nutné se věnovat kybernetické bezpečnosti jako takové. Je to velmi důležité jak pro úřad, tak pro občana. Když chce občan s úřadem komunikovat rychle a elektronicky, musí to být bezpečné.
Takže to je jeden z těch výstupů informační strategie. Co třeba je dále zajímavé pro občany, je „Portál občana“, který lze již využívat. Smyslem je, aby si občan mohl vyřídit co nejvíce věcí s příslušným úřadem nebo příslušným resortem z pohodlí vlastního domova.
Co byste uvedl k hodně diskutované MHD?
Chci, aby se zlepšila místní hromadná doprava. Rozhodně podpoříme řešení, která povedou ke zlepšení dostupnosti. Mělo by dojít k zefektivnění MHD, k integraci místních linek s meziměstskými, pro obsluhu města by měly být rovnocenné. Nutná je spolupráce s krajem v rámci integrované dopravy.
Určitě občany zajímá energetika, výroba tepla, co byste k tomu uvedl?
Myslím, že řešením do budoucna je modernizace teplárny CTZ. Je nastartovaný proces, v němž příslušné úřady prověří a následně potvrdí, že je možné přejít na alternativní palivo. Alternativní zdroje energie a komunitní energetika, kdy energie se vyrábí a zůstává ve městě je cesta, kterou se musíme dát.
K vašemu rezortu patří odpadové hospodářství a životní prostředí, co tady chystáte?
Uherské Hradiště je lídrem v třídění odpadu. Neustále je co zlepšovat. Stále dochází k tomu, že ve směsném komunálním odpadu nacházíme ještě využitelný odpad. Musíme posílit povědomí u občanů v této oblasti, aby na odpad nahlíželi jako na surovinu, kterou lze dále využívat. Zároveň se musíme připravit na to, že po roce 2030 už nebude možné skládkovat.
O životní prostředí nepečujeme jen recyklací, ale rozšiřujeme zeleň a doplňujeme vodní prvky. Neděláme to ale násilně a za každou cenu. Máme k dispozici koncepci, na které jsem spolupracoval. Má název „Adaptační strategie“, a tam je výčet mnoha možností, jak postupně zlepšovat životní prostředí u nás ve městě.
Co byste řekl k volební účasti, co myslíte?
Osobně bych byl rád, kdyby lidé nebyli laxní, přišli vyjádřit svůj názor k volbám. V minulém volebním období přišlo volit zhruba 43 procent.
U nás v KDU-ČSL jsme vsadili na mladou generaci, vnímáme jejich inovativní nápady, zároveň jim předáváme své zkušenosti, protože oni jsou budoucností našeho města. Nezapomínáme ale na ani na starší spoluobčany, protože mají velkou životní moudrost.
Je jednoduché něco slíbit a pak to nedodržet. My předkládáme program, v které jsou reálně dosažitelné věci a ty chceme prosazovat. Žádné vzdušné zámky.
Kdo mě zná, tak ví, že mi může důvěřovat. Jsem nastavený tak, že když něco řeknu, jdu si za tím. Když to nejde, hledám řešení, abych daného cíle dosáhl.